بیمه تامین اجتماعی ویژه زنان خانه دار

معرفی کامل اعضاء

طرح های ویژه برای زنان خانه دار

بیمه زنان خانه دار در یکی، دو سال گذشته مورد توجه قرار گرفته و چند طرح بیمه ای در این زمینه ارائه شده .
زنان خانه دار از جمله اقشار فعال اجتماعی هستند که چون کارشان در خانه به عنوان یک شغل پذیرفته نشده است نتوانسته اند آنطور که باید از مزایای بیمه های مختلف از جمله بیمه عمر و بازنشستگی و تامین اجتماعی برخوردار شوند اما در یکی دو سال اخیر این موضوع مورد توجه قرار گرفته و چند طرح بیمه ای برای خانم های خانه دار از سوی شرکت های بیمه ای معرفی شده است که می توان به آنها در بهره بردن از خدمات بیمه ای کمک کرد. برای شروع ابتدا از خبری شروع می کنیم که بیمه نوین آن را اعلام کرده است؛ بر اساس این طرح بیمه نوین به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، بیمه عمر و بازنشستگی خانم های خانه دار را با شرایط ویژه ارائه می دهد. بر اساس طرح این شرکت همسران و یا فرزندان بانوان خانه دار می توانند بیمه نامه عمر را برای همسران و مادران خود خریداری کرده و به آنها هدیه کنند. شرایط این بیمه نامه مانند بیمه نامه عمر این شرکت است با این تفاوت که به این مناسبت تخفیف ویژه بر اساس مدت زمان خریداری شده، سقف مورد پوشش و سن بیمه شده ارائه می شود. بیمه نوین این امکان را هم فراهم کرده که فرزندان یا همسران این خانم ها فقط با ارائه مداک شناسایی خودشان می توانند بیمه نامه را خریداری کنند که به عنوان یک هدیه در این روز بتوانند ارائه دهند. شرکت بیمه البرز هم البته سال قبل طرح بیمه مستمری زنان خانه دار را با شرایط ویژه ارائه داده است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد. مدارک لازم برای استفاده از این طرح، مدارک شناسایی معتبر معمول است و حداقل سن هم باید 18 سال به بالا باشد، 60 سالگی هم حداکثر سن برای استفاده از این طرح است.

بیمه تامین اجتماعی
اما یک طرح مهم تر که در این سال ها برای زنان خانه دار به اجرا در آمده، طرح بیمه اجتماعی زنان خانه دار با مشارکت دولت ( سازمان بهزیستی) است. این طرح در راستای فراهم کردن تامین مناسب اقتصادی برای زمان کهولت و از کارافتادگی زنان خانه دار با پرداخت مبلغ ماهانه 50 هزار ریال توسط زن خانه دار و مبلغ ماهانه50 هزار ریال توسط بیمه گذار ( سازمان بهزیستی) قابلیت اجرایی پیدا کرده است، زنان بیمه شده ای می توانند از مزایای مستمری بیمه این طرح بهره مند شوند که سن آنها حداقل 50 سال رسیده باشد و حق بیمه را20 سال به حساب مربوطه در بانک واریز کرده باشند. بیمه شدگان می توانند حق السهم خود را ماهانه یا سالانه به حساب مشترک سپرده بلندمدت دربانک عامل واریز کنند.

شرایط و مدارک مورد نیاز
خانه دار بودن زن متقاضی، دانش آموز و دانشجو نبودن او دو شرط اولیه برای استفاده از این بیمه است. در کنار آن زن متقاضی نباید در سازمان و واحدهای اداری، صنفی یا تولیدی، خدماتی ( آموزشی،فرهنگی، هنری، اجتماعی، توانبخشی، بهداشتی، درمانی) شاغل بوده و یا مشمول قانون استخدام کشوری، تامین اجتماعی، نظام صنفی و ضوابط استخدامی خاص باشد. سن او هم نباید کمتر از 20 سال و بیشتر از 60 سال باشد و همچنین از هیچ یک از صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری، تامین اجتماعی و صندوق های خاص حقوق و مزایایی دریافت نکند. زنان بیمه شده ای که کمتر از 50 سال داشتند و حق السهم بیمه خود را کمتر از 20 سال پرداخت کرده باشند و در صورتی که مطلقه و بیوه، بی سرپرست و بد سرپرست، از کار افتاده با تشخیص کمیسیون پزشکی از کارافتادگی سازمان بهزیستی باشند هم می توانند از این طرح استفاده کنند.

مدارک لازم
شناسنامه به همراه اصل آن جهت تطبیق، تکمیل پرسشنامه خانوار، تکمیل فرم تعهدنامه مبنی بر سکونت در محل مورد نظر و عدم برخورداری از پوشش بیمه مستمری دیگر، تکمیل فرم تعهد پرداخت حق السهم بیمه به صورت ماهانه یا سالانه، ارائه اصل و تصویر گواهی بانک مبنی بر پرداخت اولین حق السهم بیمه و چهار قطعه عکس چهار در سه هم مدارکی است که خانم های خانه دار متقاضی باید به یکی از ادارات سازمان تامین اجتماعی ارائه بدهند.

شرایط دریافت مستمری برای زنان خانه دار بیمه شده
زنان خانه داری که در قالب بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد حق بیمه پرداخت می کنند در صورتی که همسرشان فوت کند استحقاق دریافت مستمری را دارند. این زنان در صورتی که شخصا اقدام به بیمه پردازی کنند می توانند بر اساس قرارداد منعقده همچنان به پرداخت حق بیمه خود ادامه دهند و از مزایا و تعهدات سازمان تامین اجتماعی برخوردار شوند. همچنین علاوه بر آن بر اساس قانون تامین اجتماعی می توانند از مستمری بازماندگان نیز بهره مند شوند، زنان خانه داری که فقط تمایل دارند از مزایای بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی استفاده کنند باید 12 درصد حق بیمه بر اساس دستمزد مبنا را پرداخت کنند اما افرادی که می خواهند از مزایای بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی بهره مند شوند باید 14 درصد حق بیمه دستمزد مبنا را پرداخت کنند. این افراد در صورتی که قبل از رسیدن به سن بازنشستگی فوت کنند و شرایط لازم را هم داشته باشند و به بازماندگان آنها مستمری پرداخت می شود.

 تعهد از کارافتادگی
دسته دیگری از زنان خانه دار هستند که علاوه بر بازنشستگی و فوت تمایل دارند در برابر تعهد از کارافتادگی هم تحت پوشش بیمه باشند که باید برای برخورداری از این مزایا 18 درصد حق بیمه دستمزد مبنا را پرداخت کنند. البته این افراد قبل از بیمه شدن مورد معاینه قرار می گیرند و پس از انجام شدن معاینات در صورت احراز شرایط، سازمان اقدام به عقد قرارداد می کند .

منبع: هفت صبح


سایر مقالات مرتبط

* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن :
مشاهده نظرات ارائه شده
     
  • فرشاد نستري

    سلام لطفا بفرمائيد معني فوت بعد از بازنشستگي براي زنان خانه داري كه فقط بند بازنشستگي را اتتخاب ميكنند يعني چه؟ آيا در زمان قبل و بعد از بازنشستگي وقتي فوت شوند خا نواده اشان پولي را دريافت ميكنند يا خير؟ با تشكر


  • ايران
  • كاسپيد
  • stot
  • آسيا
  • شمال
دایرکتوری عروسی در کلوب دایرکتوری عروسی در فیس بوک