چگونه مهریه خود را به نرخ روز محاسبه کنیم؟

معرفی کامل اعضاء


چگونه مهریه خود را به نرخ روز محاسبه کنیم؟

اگر در دهه 60 ازدواج کردی و خدای نکرده الان قصد جدا شدن دارید مهریه شما چگونه محاسبه می شود؟ آیا میدانستید برای محاسبه مهریه ها به نرخ روز هر ساله بانک مرکزی جدولی از شاخص های مختلف را منتشر می کند که طبق آن مهریه های سال های گذشته محاسبه می گردد؟ همه این موارد به سوژه امروز« هفت صبح » تبدیل شده است. در گزارش امروز نحوه محاسبه مهریه ها را به صورت کامل آورده ایم و سپس نگاهی انداختیم به مهریه هایی که در دهه های مختلف برای ازدواج ها مرسوم بوده است. همچنین خبری داریم از سرنوشت لایحه تعیین سقف 110 سکه ای برای مهریه.
110 سکه تایید شد
همان طور که می دانید لایحه حمایت از خانواده که چندی پیش در مجلس تصویب شده بود، شورای نگبهان پس از بررسی لایحه ایراداتی را به برخی مصوبات گرفت و آن را برای رفع ایرادات دوباره به مجلس باز گرداند. این لایحه یک بخش مهم داشت که طبق آن قرار بود برای مهریه سقف 110 سکه تعیین شود و عده ای گمان بردند شورای نگهبان به این بخش از لایحه هم ایراد گرفته است. روز گذشته اما یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعلام کرده لایحه حمایت از خانواده در حالی با ایراداتی از سوی شورای نگهبان دوباره به مجلس بازگشت که هیچ اشکالی در موضوع سقف 110 سکه ای مهریه وارد نشده است. به این ترتیب با برطرف شدن ایرادات دیگر این لایحه و تصویب نهایی آن باید منتظر اجرایی شدن 110 سکه باشیم.

لایحه جدید چه می گوید؟
بر اساس این لایحه تا 110 سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرایی برای اعمال ماده دو نحوه اجرای محکومیت های مالی را دارد. یعنی زوجه می تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده دو، مرد را به زندان بیندازد اما اگر مرد 110 سکه از مهریه را پرداخت کرد دیگر زن نمی تواند او را به زندان بیندازد. در این زمان اگر زوج دارایی داشته باشد از او گرفته می شود.

نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز
بر اساس مصوبه هیات وزیران در سال 77 نحوه محاسبه ارزش فعلی مهریه به شکل زیر محاسبه می شود: عدد شاخص در سال قبل را بر عدد شاخص در سال وقوع عقد تقسیم می کنیم و نتیجه را در مبلغ مهریه مندرج در عقد نامه ضرب می کنیم به این ترتیب مبلغ مقدار مهریه به نرخ روز مشخص خواهد شد. این نحوه محاسبه به شکل فرمولی به صورت زیر است:
مبلغ مهریه به مندرج در عقدنامه × ( عدد شاخص در سال وقوع + عدد شاخص در سال قبل ) عدد شاخص هم به صورت جدولی مشخص شده که در ادامه گزارش آورده شده است. به طور مثال اگر ازدواج با مبلغ مهریه 200 هزار ریال در سال 1352 تحقق یافته و قرار باشد مبلغ مذکور در حال حاضر تادیه گردد، برای محاسبه مبلغ مهریه در حال حاضر ( سال 1391 ) از رابطه زیر استفاده می شود: مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه× ( عدد شاخص در سال 1352+ عدد شاخص در سال 1390). به این ترتیب مقدار مهریه فوق در سال 1391 می شود 117961702ریال. بدیهی است تا پایان سال 91، صورت کسر فوق، شاخص سال 1390 یعنی عدد 277.21 خواهد بود و بعد از اتمام سال 1391 و ورود به سال 1392، شاخص سال 1391 جایگزین شاخص سال 1390 خواهد گردید.

مهریه های به رنگ سال تولد
از مهریه های پر سکه این روزها تا پول های نقدی که در دهه 50 به عنوان مهریه تعیین می شدند خیلی زمان ها گذشته و خیلی چیزها عوض شده است. همان طور که ازدواج ها از حالت سنتی به مدرن تغییر شکل دادند مهریه ها هم سال به سال هم از نظر نوع و هم از نظر ارزش مالی تغییر و افزایش پیدا کرده اند. بگذارید با هم دیگر تخمین بزنیم زوج های ازدواج کرده در هر دهه چه مقداری مهریه می گرفته اند و با نرخ جدید مهریه شان چقدر می شود :
دهه 50: در آن سالها هنوز سکه به عنوان مهریه مد نشده بود و پول نقد حرف اول را در مهریه ها می زد. اوایل دهه 50 زوج ها مقادیری در حدود 100 هزار تومان یا کمتر را به عنوان مهریه خود تعیین می کردند و در اواخر این دهه برخی مهریه ها به 300 هزار تومان هم رسید.حالا فرض کنیم اگر مهریه شما در سال 1355 در حدود 150 هزار تومان بوده، این مهریه امروز حدودا 60 میلیون تومان است.
دهه 60: دهه 60 را از نظر مهریه باید به دو بخش تقسیم کرد. در اوایل این دهه به دلیل جو حاکم بر جامعه و وقوع جنگ، بسیاری از زوج ها هیچ مهریه قابل توجهی را تعیین نمی کردند و ترجیح می دادند زندگی مشترک خود را از همان ابتدا به صورت ساده آغاز کنند. از نیمه دهه 60 اوضاع کمی تغییر کرد و مهریه ها دستخوش تغییرات زیادی شد. مهریه های 200، 300 هزار تومانی کم کم روند صعودی به خود گرفتند و در اواخر این دهه برخی ها مهریه خود را حتی یک میلیون تومان هم تعیین کردند. در همین دهه بود که سکه بهار آزادی کم کم جای خود را میان زوج ها باز کرد و برخی زوج ها به جای پول نقد سکه را به عنوان مهریه خود تعیین می کردند. مقدار سکه ها هم غالبا حدود 50 و در مواردی تا 100 سکه هم تعیین می شدند. حالا فرض کنیم شما در سال 65 ازدواج کرده اید مهریه تان 500 هزار تومان بوده است، هم اکنون مقدار آن حدود 43 میلیون تومان است.
دهه 70: زوج های این دهه دیگر به سکه رو آوردند و همه سکه باز شدند! مقدار مهریه ها در سال 70-71 حدود 100 سکه بود و در اواخر این دهه به 300، 400 سکه هم رسدی از اواخر همین دهه بود که زمزمه های تعیین مهریه به سال تولد عروس خانم به گوش می رسید و در میهمانی باتعجب می گفتند، در یکی از فامیل های دور میزان مهریه دخترشان سال تولد او بوده است! اگر در سال 1375 ازدواج کرده اید و مهریه تان 200 سکه بوده، ابتدا باید ارزش این سکه ها در آن زمان محاسبه کنیم. در سال 75 هر سکه بهار آزادی حدود 41 هزار تومان قیمت داشت که در نتیجه ارزش مهریه فردی با 200 سکه در آن سال می شد هشت میلیون و 100 هزار تومان. حالا با جای گذاری آن عدد در فرمول، مهریه فوق به نرخ امروز می شود چیزی در حدود 73میلیون تومان.
دهه 80: دهه 80 کلا دهه عجیبی است، از هر زوایه ای که به این دهه نگاه کنید با انواع و اقسام اتفاقات عجیب و غریب رو به رو می شوید. مهریه ها هم از این ماجرا جدا نیستند. در اوایل این دهه مهریه هایی به مقدار سال تولد در خیلی اوقات به یک رسم درآمد و البته بعدها بسیاری از زوج ها رابه دردسر انداخت. در مواردی دیگر هم مقدار سکه های تعیین شده برای مهریه روند وحشتناک صعودی به خود گرفت. ( جالب است که در همین دوران قیمت سکه هم با شیب بالایی در حال اوج گرفتن بود). در حالی که اوایل این دهه مهریه ها در حدود 100 سکه تعیین می شد، در اواسط این دهه در مواردی به هزار سکه و حتی بالاتر هم می رسید. در اواخر این دهه اما با آگاهی بیشتری که خانواده ها پیدا کردند مقداری از التهابات کم شده و مقدار مهریه ها کمی منطقی تر، حالا فرض بگیریم در سال 1385 مهریه فرد 500 سکه بوده که بااحتساب آن که در آن سال هر سکه 167 هزار تومان. با جاگذاری آن در فرمول، این مهریه در سال جاری به مقدار 186 میلیون تومان خواهد رسید.
نکته مهم: زوج های عزیز! مهریه ای که گفته شده در این گزارش حدودی و میزان غالب جامعه در آن دهه ها است. در صورتی که مقدار مهریه شما کمتر یا بیشتر از مقدارهای گفته شده است لطفا دعوا نکنید، در این صورت روزنامه هفت صبح هیچ گونه مسئولیتی نمی پذیرد!


منبع: هفت صبح،  فرید عطار زاده

 


سایر مقالات مرتبط

* نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
* متن :
مشاهده نظرات ارائه شده

  • ايران
  • كاسپيد
  • stot
  • آسيا
  • شمال
دایرکتوری عروسی در کلوب دایرکتوری عروسی در فیس بوک